Prebiotyki i probiotyki to dwie kategorie preparatów, które są często mylone. Prebiotyki zawierają błonnik lub skrobię pokarmową i mają wpływ na wzrost pożytecznej flory jelitowej, jednak same w sobie nie zawierają tych kultur.
Są dostępne zarówno w formie kapsułek, jak i w formie proszku do rozmieszania z wodą. Odpowiednia ilość bakterii jelitowych sprzyja lepszemu wchłanianiu substancji odżywczych z pokarmu i może wpłynąć pozytywnie na wiele aspektów funkcjonowania organizmu. Okazuje się, że prebiotyki mają skuteczniejsze działanie, niż stosowanie samych probiotyków, dlatego warto dołączyć je do diety wtedy, gdy przyjmujemy antybiotyki.
Błonnik, który zawierają, hamuje apetyt (przyczyniając się do zmniejszenia masy ciała), poprawia ruchy perystaltyczne jelit i pozwala zmniejszyć ilość cholesterolu we krwi. Większość osób przyjmuje niewystarczającą ilość błonnika, co przyczynia się do powstawania zaparć i innych problemów zdrowotnych. Można go uzupełnić dzięki stosowaniu błonnika w formie proszku lub w tabletkach.